Jony, których jest najwięcej w roztworze, miareczkowanie
Przeprowadzono doświadczenie, podczas którego do wodnego roztworu mocnego elektrolitu dodawano kroplami wodny roztwór innego mocnego elektrolitu i za pomocą pehametru mierzono pH mieszaniny reakcyjnej. Przebieg doświadczeń zilustrowano poniższym schematem.
Opisane doświadczenie jest przykładem miareczkowania alkacymetrycznego (kwasowo- -zasadowego), które polega na dodawaniu z biurety roztworu, nazywanego titrantem, do kolby z próbką, nazywaną analitem. W miareczkowaniu wykorzystuje się stechiometryczną zależność między analitem i titrantem.
Dany jest zestaw elektrolitów o wzorach:
HCOOH HCl NH3 · H2O NaOH CH3COOH
Podaj nazwy trzech jonów, których stężenie jest największe w roztworze otrzymanym po dodaniu 20 cm3 titranta do roztworu analitu.
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
kationy sodu lub jony sodu
aniony chlorkowe lub jony chlorkowe
aniony wodorotlenkowe lub jony wodorotlenkowe
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.