Odróżnianie kwasu benzoesowego od fenolu
W poniższej tabeli podane są wartości stałej dysocjacji wybranych związków w temperaturze T.
W dwóch nieoznakowanych probówkach znajdują się oddzielnie wodne roztwory kwasu benzoesowego i fenolu.
a) Wyjaśnij, dlaczego możliwe jest odróżnienie wodnego roztworu kwasu benzoesowego od wodnego roztworu fenolu przy użyciu stałego Na2CO3.
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
b) Napisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji, która jest podstawą eksperymentu.
......................................................................................................................................................................................................................................................
a) Kwas benzoesowy jest kwasem mocniejszym od kwasu węglowego (i w reakcji z solą kwasu węglowego powoduje wydzielenie pęcherzyków gazu (CO2) – ponieważ mocniejszy kwas wypiera słabszy kwas z roztworów jego soli). Fenol jest słabszym kwasem od kwasu węglowego (i z wybranym odczynnikiem reagować nie będzie).
lub
Kwas benzoesowy wypiera CO2, a fenol – nie.
b) 2C6H5COOH + Na2CO3 → 2C6H5COONa + H2O + CO2
lub z zapisem CO2·H2O
Uwaga! Ponieważ zadanie dotyczy porównania mocy kwasów, w tym kwasu węglowego, wyjątkowo zdający nie traci punktu za użycie zapisu: H2CO3 zamiast CO2 + H2O.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.