Przemiany kryształów jodu

Masz częściowy dostęp do tego zadania

Aby uzyskać dostęp do większej liczby zadań, załóż bezpłatne konto lub subskrybuj nasz kurs.

Załóż bezpłatne konto, aby zapisywać zrobione zadania

Jeśli masz już u nas konto, zaloguj się.

Jod, tworzy połyskujące szaroczarne kryształy o ostrym zapachu. Ogrzewany powoli tworzy pary o fioletowym zabarwieniu. Ogrzewany szybko lub w zamkniętym naczyniu daje czarną ciecz. Rozpuszcza się w etanolu tworząc brązowy roztwór, jodynę. Rozpuszczony w chloroformie, czterochlorku węgla i CS2 tworzy fioletowe roztwory, w benzenie daje roztwór czerwony. W wodzie rozpuszcza się bardzo słabo, łatwiej z dodatkiem jodku potasu, powstaje wtedy roztwór w kolorze brązowym.

Na podstawie: K.-H. Lautenschläger, W. Schröter, A. Wanninger, Nowoczesne kompendium chemii, Warszawa 2007.

Uzupełnij poniższe zdania. Podkreśl właściwe określenie spośród wymienionych w każdym nawiasie.

Szybkie ogrzewanie kryształów jodu powoduje (reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (syntezą / sublimacją / analizą / topnieniem / wrzeniem). Łagodne i powolne ogrzewanie kryształów jodu powoduje (reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (utlenianiem / redukcją / rozpuszczaniem / wrzeniem / sublimacją). Przejście jodu z roztworu wodnego do fazy organicznej substancji niemieszającej się z wodą to (destylacja / chromatografia / ekstrakcja).

Szybkie ogrzewanie kryształów jodu powoduje (reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (syntezą / sublimacją / analizą / topnieniem / wrzeniem). Łagodne i powolne ogrzewanie kryształów jodu powoduje ( reakcję chemiczną / przemianę fizyczną) zwaną (utlenianiem / redukcją / rozpuszczaniem / wrzeniem / sublimacją). Przejście jodu z roztworu wodnego do fazy organicznej substancji niemieszającej się z wodą to (destylacja / chromatografia / ekstrakcja).

G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Jak Ci poszło?
Dlaczego warto oznaczać zadania jako wykonane?
Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu będziemy mogli polecać Tobie lepiej dobrane zadania, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze