Równowaga chemiczna- analiza wykresu

Masz częściowy dostęp do tego zadania

Aby uzyskać dostęp do większej liczby zadań, załóż bezpłatne konto lub subskrybuj nasz kurs.

Załóż bezpłatne konto, aby zapisywać zrobione zadania

Jeśli masz już u nas konto, zaloguj się.

Przeprowadzono eksperyment, w którym biegła reakcja w fazie gazowej, w zamkniętym reaktorze, w pewnej temperaturze, z udziałem: chloru, tlenku węgla (II) i fosgenu, COCl2. W trakcie trwania doświadczenia badano między innymi zmiany stężeń reagentów w czasie oraz wpływ stężeń poszczególnych reagentów na położenie stanu równowagi, co pokazano na wykresie.

Źródło wykresu: www.coolschool.ca (dostęp: 25.03.2017)
Źródło wykresu: www.coolschool.ca (dostęp: 25.03.2017)

Na podstawie analizy wykresu oceń prawdziwość zdań: wpisz literę P – gdy zdanie jest prawdziwe, a literę F – gdy zdanie jest fałszywe.

W trakcie trwania całego eksperymentu układ osiągał stan równowagi czterokrotnie, przy czym do osiągnięcia ostatniego stanu równowagi reakcja biegła w stronę substratów........
Początkowo w reaktorze umieszczono Cl2 i CO, a reakcja biegła do ustalenia pierwszego stanu równowagi, który został osiągnięty po upływie 8 sekund.
Zmiana stężenia CO w 16 sekundzie trwania eksperymentu spowodowała cofnięcie poło- żenia stanu równowagi: reakcja biegła w stronę substratów do nowego stanu równowagi.
G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Jak Ci poszło?
Dlaczego warto oznaczać zadania jako wykonane?
Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu będziemy mogli polecać Tobie lepiej dobrane zadania, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze