Substytucja – rodzaje i katalizatory
Toluen (metylobenzen) reaguje z chlorem. W zależności od warunków przeprowadzania procesu powstają różne chloropochodne toluenu. Poniżej przedstawiono wzory dwóch monochloropochodnych metylobenzenu.
a) Napisz, w jakich warunkach zachodzi reakcja toluenu z chlorem, w wyniku której powstaje monochloropochodna oznaczona numerem I, a w jakich – reakcja, w wyniku której powstaje monochloropochodna oznaczona numerem II.
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
b) Przeczytaj poniższy tekst i uzupełnij zdania: wpisz w odpowiedniej formie określenia wybrane spośród podanych, tak aby powstały zdania prawdziwe.
addycja eliminacja substytucja alkany alkeny benzen
Chlorowanie toluenu prowadzące do powstania monochloropochodnej o wzorze oznaczonym numerem I jest reakcją …………………….………….…, a w reakcji tej toluen zachowuje się w sposób typowy dla …………………………………..….. . W reakcji prowadzącej do powstania monochloropochodnej o wzorze oznaczonym numerem II toluen zachowuje się w sposób typowy dla ………………………………………………………...
a) Monochloropochodna oznaczona numerem I powstaje w reakcji toluenu z chlorem zachodzącej pod wpływem światła, a monochloropochodna oznaczona numerem II powstaje w reakcji toluenu z chlorem zachodzącej w obecności katalizatora (np. FeCl3 lub kwasu Lewisa lub AlCl3).
b) Chlorowanie toluenu prowadzące do powstania monochloropochodnej o wzorze oznaczonym numerem I jest reakcją substytucji, a w reakcji tej toluen zachowuje się w sposób typowy dla alkanów. W reakcji prowadzącej do powstania monochloropochodnej o wzorze oznaczonym numerem II toluen zachowuje się w sposób typowy dla benzenu.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.