Wskaźniki kwasowo-zasadowe – oranż metylowy
Wskaźnikami kwasowo-zasadowymi zwykle są słabe kwasy lub słabe zasady organiczne, które z wodą tworzą układy sprzężone kwas-zasada. Kwasowa i zasadowa postać wskaźnika mają albo różne zabarwienia, albo tylko jedna z nich jest zabarwiona. Wskaźnik (indykator In) o charakterze kwasowym reaguje zgodnie z równaniem
InH + H2O ↔ In− + H3O+
Gdy stężenie InH jest dużo większe od stężenia In-, roztwór ma barwę charakterystyczną dla postaci kwasowej wskaźnika, gdy zaś stężenie InH jest dużo mniejsze od stężenia In-, roztwór przybiera zabarwienie zasadowej postaci wskaźnika. Jeśli stężenia form InH i In- są sobie równe, wskaźnik przyjmuje barwę pośrednią.
źródło: arkusz maturalny CKE, maj 2008
Oranż metylowy jest wskaźnikiem kwasowo-zasadowym. Zmienia barwę w zależności od pH środowiska. W środowisku silnie kwasowym, o pH poniżej 3,2 przyjmuje barwę czerwoną, a w roztworach o pH powyżej 4,4 przyjmuje żółte zabarwienie.
Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!
a) Roztwór przyjmie barwę pośrednią pomiędzy barwą czerwoną i żółtą, czyli barwę pomarańczową.
b) Roztwór przyjmie barwę czerwoną. Zgodnie z regułą przekory dodatek kwasu solnego spowoduje zwiększenie stężenia jonów H3O+ w roztworze, co spowoduje przesunięcie położenia stanu równowagi w prawą stronę.
c)
InH – barwa czerwona
In– – barwa żółta
Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!