Wzór pentachlorku fosforu

Nie masz dostępu do tego zadania

Aby uzyskać dostęp do większej liczby zadań, załóż bezpłatne konto lub subskrybuj nasz kurs.

Załóż bezpłatne konto, aby zapisywać zrobione zadania

Jeśli masz już u nas konto, zaloguj się.

Pierwiastki dążą do uzyskania oktetu i dubletu elektronowego, jednak nie zawsze go osiągają. Liczba wiązań, jakie może utworzyć pierwiastek zależy od liczby elektronów niesparowanych - te łączą się w pary elektronowe z elektronami niesparowanymi innego pierwiastka, w wyniku czego powstają wiązania chemiczne - kowalencyjne i kowalencyjne spolaryzowane. Niektóre pierwiastki by zwiększyć liczbę elektronów niesparowanych przechodzą w tzw. stan wzbudzony, który polega na przeniesieniu elektronu lub elektronów z podpowłoki o niższej energii na podpowłokę o wyższej energii. Dzieje się to w obrębie tej samej powłoki elektronowej. W rezultacie atom uzyskuje większą liczbę orbitali atomowych obsadzonych przez elektrony niesparowane, co pozwala na utworzenie większej liczby wiązań chemicznych.

G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Fosfor znajduje się w 3 okresie, zatem posiada 3 powłoki elektronowe.

Na pierwszej powłoce znajduje się podpowłoka s, na drugiej podpowłoka s i p, natomiast na trzeciej powłoce – podpowłoka s, p oraz d.

Konfiguracja elektronowa atomu fosforu to: 1s22s22p63s23p3

zatem widzimy, że nie wykorzystuje on podpowłoki d, którą ma do dyspozycji. Atom fosforu przechodzi w stan wzbudzony i uzyskuje konfigurację elektronową: 1s22s22p63s13p33d1

Atom fosforu ma teraz 5 niesparowanych elektronów, które mogą utworzyć wiązania z 5 atomami chloru, w wyniku czego powstaje cząsteczka PCl5, której wzór strukturalno-elektronowy wygląda następująco:

G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Jak Ci poszło?
Dlaczego warto oznaczać zadania jako wykonane?
Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu będziemy mogli polecać Tobie lepiej dobrane zadania, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze