Zadanie 13.3, arkusz czerwiec 2021
Zewnętrzną warstwę skóry człowieka tworzy naskórek, który składa się z kilku warstw i nie jest ukrwiony ani unerwiony. Najgłębiej położona jest warstwa podstawna, w której komórki stale się dzielą. Przez nowo powstające komórki tej warstwy są wypychane ku górze te, które powstały wcześniej. Przesuwające się w górę komórki naskórka, zwane keratynocytami, produkują keratynę – białko warunkujące wytrzymałość mechaniczną naskórka oraz sprawiające, że jest on nieprzepuszczalny dla wody. W miarę przesuwania się ku powierzchni keratynocyty obumierają i tworzą warstwę zrogowaciałą, której zewnętrzna warstwa nieustannie się złuszcza. W warstwie podstawnej naskórka występują również melanocyty, wytwarzające melaniny, czyli barwniki nadające skórze barwę. Melaniny gromadzą się w melanosomach, które przemieszczają się w wypustkach melanocytów do wyższych warstw komórek naskórka. Na rysunku przedstawiono budowę skóry człowieka oraz budowę okrywającej ją warstwy naskórka.
Na podstawie: http://www.fea-sas.com/melanine.php; T. Le, K. Krause, First aid for the basic sciences. General Principles, 2009.
Podaj znaczenie adaptacyjne melanin znajdujących się w górnych warstwach naskórka.
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
• Melaniny chronią skórę przed promieniowaniem UV.
• Melanina absorbuje promieniowanie UV, które jest czynnikiem mutagennym.
• Chronią skórę przed rozwojem nowotworów w wyniku naświetlenia światłem ultrafioletowym.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.