Zadanie 4.2, arkusz czerwiec 2021
Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) występują w dwóch formach, w których mogą rosnąć i rozmnażać się bezpłciowo: haploidalnej i diploidalnej. Formy haploidalne występują w dwóch typach koniugacyjnych: typ a i typ α, które mogą się ze sobą łączyć w procesie koniugacji, prowadzącym do powstania komórki diploidalnej. Taka komórka może rozmnażać się przez podział lub przekształcać się w odpowiednich warunkach w worek, w którym powstają cztery zarodniki. Na schemacie przedstawiono cykl życiowy drożdży, w którym występują formy haploidalne i formy diploidalne.
Na podstawie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Saccharomyces_cerevisiae
Określ, u których form wegetatywnych drożdży – haploidalnych czy diploidalnych – mogą utrzymać się recesywne allele letalne. Odpowiedź uzasadnij.
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
U form diploidalnych, ponieważ:
• u heterozygot możliwe jest maskowanie letalnego allelu recesywnego powstałego w wyniku mutacji.
• u heterozygot nie ujawnią się recesywne allele letalne.
• mają jeszcze drugi allel, który może warunkować przeżycie.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.