Hybrydyzacja i wiązania chemiczne
Dwa pierwiastki oznaczono umownie literami X i Z. Dwuujemny jon pierwiastka Z ma konfigurację elektronową 1s22s22p63s23p6 w stanie podstawowym. Pierwiastki X i Z tworzą związek XZ2, w którym stosunek masowy pierwiastka X do pierwiastka Z jest równy 3 : 16. Cząsteczka tego związku ma budowę liniową.
Napisz wzór sumaryczny związku opisanego w informacji, zastępując umowne oznaczenia X i Z symbolami pierwiastków. Podaj typ hybrydyzacji (sp, sp2, sp3) orbitali walencyjnych atomu pierwiastka X tworzącego związek XZ2 oraz napisz liczbę wiązań typu σ i liczbę wiązań typu π występujących w cząsteczce opisanego związku chemicznego.
Wzór sumaryczny: . . . . . . . . . . . . . . . . Typ hybrydyzacji: . . . . . . . . . . . . . . .
Liczba wiązań typu σ: . . . . . . . . . . . . . . . . Liczba wiązań typu π: . . . . . . . . . . . . . . .
Z konfiguracji elektronowej wynika, że Z to siarka. Jej masa atomowa wynosi 32u. W związku XZ2 znajdują się dwa atomy siarki, zatem odpowiada to masie 64u. Skoro stosunek masowy X do Z wynosi 3:16, a masa siarki w tym związku wynosi 64u, oznacza to, że masa zarówno X jak i Z została podzielona przez 4, bo 64u/16u=4. Zatem masa X wynosi 3ux4=12u. Pierwiastek posiadający taką masę atomową to węgiel, stąd wzór sumaryczny związku XZ2 to CS2
Typ hybrydyzacji: sp
Liczba wiązań typu σ: 2 Liczba wiązań typu π: 2
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.