Zadanie 2, arkusz czerwiec 2021

Masz częściowy dostęp do tego zadania

Aby uzyskać dostęp do większej liczby zadań, załóż bezpłatne konto lub subskrybuj nasz kurs.

Załóż bezpłatne konto, aby zapisywać zrobione zadania

Jeśli masz już u nas konto, zaloguj się.

Chlor występuje w przyrodzie w postaci mieszaniny dwóch izotopów. W jądrze izotopu o mniejszej liczbie masowej znajduje się 18 neutronów. Zawartość procentowa tego izotopu w występującym w przyrodzie pierwiastku wynosi 75,78%. Średnia masa atomowa chloru jest równa 35,453 u, a jeden z izotopów tego pierwiastka ma masę równą 34,969 u.

Na podstawie: J. Sawicka i inni, Tablice chemiczne, Gdańsk 2015.

Chlor występuje w związkach chemicznych na wielu różnych stopniach utlenienia.

Uzupełnij poniższe zdania. Wpisz informacje dotyczące struktury elektronowej atomu chloru i jego stopni utlenienia oraz nazwę kwasu tlenowego chloru.

1. Pełna podpowłokowa konfiguracja elektronowa atomu chloru w stanie podstawowym ma postać ................................................................... . W jego rdzeniu atomowym (na wewnętrznych powłokach elektronowych) znajduje się .............. elektronów. Chlor należy do bloku konfiguracyjnego ............... .
2. Minimalny stopień utlenienia, jaki przyjmuje chlor w związkach chemicznych, jest równy ............. . Kwas tlenowy, w którym chlor ma najwyższy możliwy stopień utlenienia, ma nazwę ........................................................................................ .

1. Pełna podpowłokowa konfiguracja elektronowa atom chloru w stanie podstawowym ma postać 1s22s22p63s23p5. W jego rdzeniu atomowym (na wewnętrznych powłokach elektronowych) znajduje się 10 elektronów. Chlor należy do bloku konfiguracyjnego p.
2. Minimalny stopień utlenienia, jaki przyjmuje chlor w związkach chemicznych, jest równy −I. Kwas tlenowy, w którym chlor ma najwyższy możliwy stopień utlenienia ma nazwę kwas chlorowy(VII).

G

Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Jak Ci poszło?
Dlaczego warto oznaczać zadania jako wykonane?
Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu będziemy mogli polecać Tobie lepiej dobrane zadania, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze